I går var jeg på en flott tur til Uburhedlaren i Oltedal. Ja den er på Fjelltopp jakten, og absolutt verdt å besøke. Det er noe eget når en får litt historie og tur på samme tiden synes jeg.
Oltedal ligger i Gjesdal Kommune i Rogaland. Det bor omlag 1000 innbyggere her og bygda ligger litt over en mil fra Ålgård. Navnet kommer fra fuglenamnet alpt eller elpt som betydde svane siden de overvintret nederst i dalen.
Turen tar omlag en time tur/retur og en starter på en fin grusvei før en entrer terrenget eller ur området. Her går det noen stier eller tråkk, men det er enkelt å finne den rette. Ved noen plasser er det plassert ut tre stiger så en lett kommer seg opp. Turen er merket som enkel og ligger 94m. o.h.
Jeg legger ved noen bilder og håper du liker de.
Selve steinen og hulen:
Uburhedlaren ligger i det store urområdet på sørsiden av Oltedal. Denne helleren har oppstått ved at en svær stein har lagt seg oppå deler av ura. Steinen er ca. 30 meter lang og har en bredde på omlag 13 meter. Tykkelsen er 7-8 meter. Rommet under steinen har et areal på ca. 150 kvadrat med en varierende takhøyde. Navnet kommer trolig fra ordet utburd, det vil si et sted hvor man satte ut uønskede eller vanskapte barn. Om den har blitt benyttet til dette vites ikke.
Helleren var lite kjent for de fleste i dalen inntil den ble tilholdssted for flykninger under angrepet på Norge i 1940. Store deler av militære styrker ble lagt til Oltedal og Oltedal ble dermed et angrepsmål for tyskerne. Da man ventet på hovedangrepet, ble befolkningen oppfordret til å komme seg i sikkerhet. Mange flyktet over fjellet eller over fjorden, men en god del ble igjen og baserte seg blant annet på å ligge i telt ute i skogen. Dette var både kaldt og utrygt, så kjentfolk foreslo å søke opp i Uburhedlaren. På det meste var det 80 personer som hadde tilholdt her og det over tre dager.
Siden har det vært et populært utfartssted.
Starten av løypen. Her går man på sti som tar deg oppover, men ikke de store stigningene.
Hvordan kommer du deg hit og hvor parkerer du?
Fra Ålgård, sving av E39 med skilt opp til Sirdal og Oltedal. Følg veien opp til Oltedal,
sving til høyre inn ved Lafthuset, det er i tillegg skiltet med severdighetskilt langs Oltedalsveien 45.
Parallelt med Lafthuset holder du høyre og idrettsanlegget passeres på venstre side. Ta av til venstre
ved andre gate ned mot elva, like over er det tilrettelagt med parkeringsplass.
Denne gangbrua tar deg inn på urområdet:
Og så kommer Uburhedlaren til syne:
Bilde tatt inne:
Så er du i området og ønsker deg en liten tur, er dette absolutt en tur jeg kan anbefale.










